Vnímat sílu ekonomiky Číny, ne s ní vést ekonomickou válku

Připomenutí staré římské zásady, že státy, které spolu obchodují, spolu neválčí, je vlastně hlavním poselstvím semináře Budoucí směrování česko–čínských vztahů v hospodářské spolupráci, který dnes v zasedací místnosti Československého ústavu zahraničního pořádala Česko-čínská smíšená obchodní a průmyslová komora.

Předseda Česko-čínské smíšené obchodní a průmyslové komory Vojtěch Filip v úvodním vystoupení vznesl zásadní otázku: »Je Česká republika v současné době schopna respektovat základní principy mezinárodního obchodu – princip výhodnosti pro oba obchodní partnery a princip respektu k suverenitě států? V letech 2012, 2013 se začal rýsovat nový model česko-čínské ekonomické spolupráce. Směřoval k tomu, aby ČR byla tím státem v Evropě, který by jako unijní stát mohl čínské zájmy předávat do EU. V tomto období se také začaly projevovat názory, že Čína není dobrým partnerem. Pak celý proces zbrzdil covid. V roce 2015 jsme šanci využili. Po odeznění proticovidových opatření jsme dostali druhou šanci, té se dnes nedržíme. I po krocích, které zde byly učiněny, vyřazení čínských firem z některých tendrů, bychom se měli snažit dát na vědomí, že ekonomická výhodnost česko-čínských obchodních vztahů je nezpochybnitelná. Je důležité vnímat sílu ekonomiky Číny a snažit se jí využít v náš český prospěch,« řekl Filip.

Na jeho slova navázal  předseda Nespokojených z. s., a premiér České republiky 2005-2006 Jiří Paroubek. Označil politiku pravicových stran vůči Číně za ideologickou předpojatost. »Kašlat na národní zájmy je vždycky hrozné. Zbavit se konkurence a vyřadit ji třeba z dostavby jaderných elektráren, tím vytvořit prostředí monopolně vysoké ceny, kterou budou muset zaplatit za nějakých 15, 20 let čeští spotřebitelé – to je hrozné!« řekl Paroubek. Porovnal dále svou první cestu do Číny v pozici premiéra s rozvojem, který viděl později. Za dnes největší viditelné čínské investice označil fotbalový klub pražské Slavie. »Českou ekonomiku by tvrdě zasáhlo to, k čemuž podle mne nedojde, ale co by si přáli Američané – ztráta čínského trhu pro německý automobilový vývoz. Německo a Francie dobře ví, že Čínu nejde ignorovat, natož s ní vést ekonomickou válku,« dodal Paroubek s odkazem na nedávnou návštěvu prezidenta Macrona.

Předsedkyně strany Česká suverenita Jana Volfová navázala na problém současné ideologie, která brání v rozvoji obchodování s každým, kdo může pro ČR něco přinést. »Docela se bavím tím, jak návštěvy vrcholných politiků směřují na Tchaj-wan, přitom oficiální název je Čínská republika. Docela se bavím tím, jak tvrdí, že je to demokratická země, přitom tam 40 let platilo stanné právo. Současná snaha rozeštvávat místo snahy přátelsky obchodovat je snahou USA a spol. posílit své vlastní zájmy na úkor kohokoli jiného,« dodala Volfová.

Semináře se dále zúčastnili členové poslanecké Česko-čínské skupiny přátel Petr Sadovský a Michal Ratiborský (oba ANO). Ten doufá, že nedávná cesta předsedkyně Sněmovny nebude mít stejně tragické dopady, jako cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila, která snížila prodej firem Škoda Auto nebo Petrov.

Ekonomický poradce Česko-čínské smíšené obchodní a průmyslová komory Miroslav Petříček připomněl důležitost znovuvybudování ztracených vazeb, její místopředseda Pavel Filip také odsoudil vyřazování čínských firem z tendrů.

Předseda strany Rozumní a bývalý prezidentský kandidát Petr Hannig hovořil o úterní mezinárodní konferenci Mír a spravedlnost, kde se účastníci napříč politickým spektrem shodli na tom, že zemí, která by dokázala vytvořit mír, je Čína. »A ona už to jednou dokázala – ustanovila mír v Jemenu,« uvedl Hannig.

Bezpečnostní analytik Jan Schneider zdůraznil stabilizující roli Číny a její vnitřní sílu v době kulturní revoluce.

Silné zastoupení, co do počtu, měla České strana národně sociální – předseda Michal Klusáček, místopředseda Jaroslav Král a zahraniční expert Jaroslav Dvořák. Jen o málo slabší účast měla strana DOMOV – předseda David Ploc a místopředseda Radek Nováček.

»Tragédií ČR je, že nemá zahraniční obchodní politiku! Máme spojence – USA, který nás však nebere jako spojence, ale jako vazala. Dělá z nás jakéhosi provokatéra, my jsme ti, kteří jezdí na Tchaj-wan, my jsme ti, kteří to pak odnesou. Změna může nastat jedině změnou politické reprezentace,« řekl Klusáček.

Král zmínil roli Teng Siao-pchinga a důležitost dodržování staré římské zásady, že státy, které spolu obchodují, spolu neválčí. »Ekonomický krach USA a amerického petro-dolaru je realita, nikoli budoucnost, podobně jako nahrazení BW finančního systému, systémem založeným na ekonomikách BRICS. Nikdy nezlomené přátelství a soudrženství Ruska a Číny je pro mne tím nejjasnějším důkazem. BRICS je budoucnost. BRICS je cestou míru, cestou k stabilitě a prosperitě,« uvedl Dvořák.

»Máme tady jeden velmi pozitivní signál, nikoli ‚fialový‘. Je jím návštěva čínského prezidenta v Moskvě. Už i válkychtivá ministryně Černochová připustila, že by právě Čína mohla docílit míru,« dodal Ploc.

Poradce exprezidenta Václava Klause Karel Staněk porovnal svou první cestu do Číny v roce 1967, kdy pracoval na ministerstvu dopravy, s dalším vývojem v Číně. Jako jeden ze zakládajících členů ODS s některými předchozími názory souhlasí, s některými ne. Seminář tak potvrdil slova předsedy Československého ústavu zahraničního Jaromíra Šlápoty, že ČSÚZ je sdružení politicky nábožensky snášenlivé.

»Politická orientace ČR musí jít všemi směry. Nelze se soustředit na jednu zemi, nemůže to být ani Německo, ani Rusko, ani USA. Máme Číně co nabídnout, jen ji nesmíme urážet,« uzavřel Filip.

Vnímat sílu ekonomiky Číny, ne s ní vést ekonomickou válku

Sdílej