Zavedení korespondenční volby ze zahraničí opět zaměstná Poslaneckou sněmovnu. Piráti chtějí senátní návrh, který s touto změnou počítá, prosadit na jednání Sněmovny ještě tento týden. Argumentují tím, že ČR je jednou z posledních pěti zemí EU, které korespondenční volbu nemají. Opozice návrh odmítá, bojí se manipulace s hlasovacími lístky.
»Ta volba funguje v zemích EU zcela běžně, v Německu dokonce od padesátých let. Česká republika je jedna z pěti posledních zemí Evropské unie, kde korespondenční volba ze zahraniční není možná,« obhajoval před novináři zavedení korespondenční volby předseda Pirátů Ivan Bartoš. Korespondenční volba tak není podle něj žádná »neozkoušená novinka, ale demokraticky a funkčně osvědčená metoda«.
Obavy opozice, která korespondenční volbu odmítá, mají podle Bartoše pouze zastřít to, že »opozice se bojí občanů a chce jim co nejvíce komplikovat zapojení do demokratického dění«.
Je pravděpodobné, že pokud dojde k otevření tohoto bodu, bude ho provázet dlouhá diskuse. Koalice s tím počítá. »Pro mě osobně je to zásadní věc, pro kterou jsme schopni strávit i pár nocí ve Sněmovně,« potvrdil ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan.
Opoziční hnutí ANO a SPD se obávají manipulace s hlasovacími lístky. »Jde nám o tajnost voleb, jde o to, aby nikdo nemohl být ovlivněn při své volbě a aby výsledky odpovídaly skutečně vůli občanů,« řekl před časem předseda ústavně právního výboru Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Koalice by podle něj měla na téma korespondenční volby nejdříve otevřít celospolečenskou diskusi.
Se zavedením korespondenční volby nesouhlasí ani další opoziční hnutí SPD. Jeho poslanci jsou rozhodnuti projednávání návrhu obstruovat. Podle názoru hnutí jde o ohrožení demokracie v ČR. »Korespondenční volba je protiústavní,« uvedl předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. Podotkl, že již v současné době mohou čeští občané při pobytu v zahraničí hlasovat na zastupitelských úřadech. »Vláda Petra Fialy chce tuto změnu volebního systému prosadit především z důvodu její klesající podpory ve veřejnosti a obavy z neúspěchu v příštích volbách. Jde o mimořádné nebezpečí pro jakýkoli demokratický systém. V případě korespondenčního hlasování nelze žádným způsobem zajistit tajnost a rovnost volby, což jsou základní principy volebního práva definované i Ústavou ČR,« prohlásil Fiala po předložení návrhu do Sněmovny. Korespondenční volba nese podle něj možnost rozsáhlých manipulací a volebních podvodů.
Návrh odporuje principům tajné volby
Zavedení korespondenční volby nepreferuje ani KSČM. Podle jejího bývalého předsedy Vojtěcha Filipa jde o návrh, který odporuje principům tajné volby a je potřeba ho odmítnout. Při korespondenční volbě nelze podle Filipa zajistit, aby nedocházelo k ovlivňování voliče, a také tím, že doručení volebního lístku je svěřeno veřejné dopravě, není možné zajistit, aby s tím nebylo manipulováno a aby nikdo nenarušil doručení lístku sčítací komisi. »Takže dva základní principy, tajnost volby a nemožnost manipulace, nejsou při korespondenční volbě zajištěny, proto to nemůže být volba, která by odpovídala ústavním principům,« dodal Filip.
Proti zavedení korespondenční volby se pro iportaL24.cz vyjádřil také bývalý premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek. »Hlasování, pokud má být tajné, tak nemůže být korespondenční. Možnost manipulace hlasování je v tomto případě mnohem větší, než u voleb tak, jak je známe. Pravice si myslí, že touhle volbou se tady uchovají na věčné časy,« uvedl. Čeští občané v zahraničí žijí podle něj v úplně jiných podmínkách, a neměli by tedy hlasovat o záležitostech, o kterých nevědí vůbec nic, nebo jenom velmi málo.
Korespondenční volbu by mohlo využít až 600 000 Čechů žijících v cizině, kteří se, pokud chtějí volit, musí dostavit na hlasování na některou ze 111 českých ambasád.